fbpx

Projektor vs. kamera: Ako riešiť problém?

Projektor vs. kamera bol problém, ktorý sa nám nedaril dlho riešiť. Na našich záznamoch sa prejavoval neznesiteľným blikaním projektora počas prezentácie.

Máme pre Vás dobrú správu. Tento problém sme vyriešili.

Projektor vs. kamera riešenie strihom

Ako spomíname v článku Najväčšie zlyhanie v roku 2018 najskôr sme skúšali riešiť problém prostredníctvom pluginu FlickerFree. Bohužiaľ tu sme narazili na technické limity a prostriedky, nakoľko sme neziskovka a bez vašej pomoci len ťažko realizujeme naše projekty.

Problém bol, že tento plugin je náročný na spracovanie, nakoľko vyrovnáva farbu pixelov. Aj keď výsledok vyzeral sľubne, nikdy sa nám nepodarilo ani po 4 dňoch rendrovania (bežne hodinu) dôjsť k úspešnému záveru.

Príčina a jej riešenie

Ako sme teda vyriešili tento problém?

V prvom rade sme vedeli, čo ho spôsoboje. Je to frekfencia dľžky svetla z projektora vs. svetlo z neonového svetlenia. Z praxe vieme, že ľudské oko sa s tým vyrovnať vie.

Druhým podnetom na riešenie bolo vzhliadnutie videa, pri ktorom vrtulník vzlieta akokeby bez točenia rotora. Tento efekt bol dosiahnutý synchronizáciou počtu obrázkov s otáčkami rotora.

Čo keby sme využili podobný princíp a synchronizovali rýchlosť snímania s frekfenciou projektora

Keď automatika nestačí

Vedeli sme, že toto sa nám v automatickom režime nepodarí nakoľko potrebujeme zmeniť rýchlosť snímania obrázkov za sekundu (shutter).

Z akcie, na ktorej bolo slabé osvetlenie a automatický režim spravil zo záznamu grafiku pre Maincraft, sme vedeli, že si budeme musieť strážiť hodnotu Gain, aby sa toto nestalo aj na tomto zázname. Pri ideálnych podmienkach sa táto hodnota pohybuje okolo 5 do 13. Pri nepriaznivých podmienkach neodporúčam ísť nad hodnotu väčšiu ako 18.

Úspech, ktorý nemôžete vidieť

Keď sme po dlhom čase našli a úspešne otestovali riešenie, prišla rana pod pás. Prednášajúci nám napriek prvotnému súhlasu pred natáčaním, bez výhrady počas natáčania o dva dni po akcii zrušil súhlas so zverejnením záznamu, takže na výsledok si budete musieť počkať.

Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.