fbpx

Tvorba videa na akademickej pôde – poďme na to

Tvorba videa na akademickej pôde má svoje úskalia, ale aj svoje výhody, hlavne pokiaľ ide o pôdu, ktorú pravidelne navštevujete.

V tomto blogu Vám prezradím niečo zo zákulisia natáčania prednášky Dominika Orfanusa: Pracovať a cestovať? Dá sa to.

Tvorba videa na akademickej pôde – prípravy

Na to aby vznikla táto prednáška potrebujete súhlas minimálne dvoch strán. Prednášajúceho a danej inštitúcie v tomto prípade Patrika Orfamusa a Univerzitného Technologického Inkubátora InQb.

Súhlas prednášajúceho

V prvom prípade to býva ťažké aj keď sa jedná o prezentáciu danej osoby a firmy, ktorú zastupuje. Odstránili sme výhradu, že naše videa majú minimálny strih investíciou do FinalCutX Pro, takže kvalita sa zlepšila a vďaka dvojstupňovému pripomienkovaniu  a prácou na strihu priamo so zodpovednou osobou sa kvalita zlepšila. Samozrejme prax prináša požiadavku na ďalšie investície preto ďakujeme za každú Vašu podporu. Napriek týmto opatreniam sa často stretávame s odmietaním. Našťastie Dominik potvrdil výnimku a s natáčaním súhlasil.

Súhlas inštitúcie

Ďalej potrebujeme súhlas danej inštitúcie. O.Z. Videoškola vzniklo skrz nedostatku kvalitných prednášok za čias, keď som býval v malej dedinke neďaleko Žiliny a nedostatku času a nemožnosti sa ich zúčastňovať počas pracovných zmien, keď som prišiel do Bratislavy. Aj keď sa situácia zlepšuje, stále máme priestor pre našu tvorbu.

Často pôsobíme ako čudáci, keďže naše služby ponúkame zadarmo (obsah a zviditelnenie sa). Často sa po nás požadujú ukážky predchádzajúcej tvorby, počet sledovateľov (vďaka za každé sledovanie nášho YouTube kanálu). Prácu za sebou a samozrejme výsledky máme. Za rok sme bez referencii sme náhodne spravili 3 prednášky.

Ďaľším faktorom je skorá príprava, ktorá spočíva v kontakte (aspoň mesiac pred akciou), príprave prezentácie (nezabudnúť tablet alebo laptop so svojou prácou a popisom ako bude akcia prebiehať). Potom sa už len čaká, či danú prácu budete môcť spraviť alebo sa nové informácie dozvedia len návštevníci a ostatní budú mať dôvod na nadávanie, prečo je všetko v Bratislave alebo prečo sú všetci na okolo takí sedláci.

Ideme do akcie

Pri tvorbe videa na akademickej pôde treba prísť minimálne o hodinu skôr a zabrať si svoje miesto na slnku, skôr ako prídu prvý návštevníci, ale neskôr ako budú pripravení organizátori podujatia.

Miesto na slnku musí spĺňať dané kritéria:

  1. Nezavadzať hosťom. Nebudú drgať do kamery, zakopávať o káble a zasahovať do záberu
  2. Treba vidieť prednášajúceho a mať dostatočný priestor na pohyb
  3. Musí sa z neho dať napojiť technika. Aj keď využívame bezkáblové mikrofóny a baterku máme nabitú na maximum, tak jeden nikdy nevie.

Z tohoto dôvodu uprednostňujem miesto vpredu, s veľkým uhlom na predpokladané miesto prednášky a v blízkosti zásuvky.

Na začiatku si “pripravíme” prednášajúceho. V tomto prípade to nasadenie flopky a súhlas s nahrávaním podľa GDPR.

Najhoršie len príde

Aj keď sme získali všetky súhlasy, práca sa celkom podarila (viac o kábloch, rušení a tancujúcom prednášajúcom v ďaľšom blogu). Najhoršie nás čaká.

Myslieť si, že tvorba videa na akademickej pôde je pre inštitúciu to najpodstatnejšie, lebo má šancu sa prezentovať širokej verejnosti a získať nových podporovateľov alebo že bude ústretová pri publikovaní a odpustí nám chybyčky, ktoré amatéri občas robia, len pre to, že robíme zadarmo je veľký omyl. Nastane kritika, čo je super a v rámci podmienok strihu. Niektoré chyby dokážeme odstrániť drobnými úpravami (vrátenie záznamu do pôvodnej podoby aj keď je jasne vidno klimatizáciu), iné sa zahrnú do rozpočtu na kúpu pluginu (v tomto prípade blikajúci projektor), iné sa odstránia až na ďaľšom natáčaní a predstavujú pre nás cennú skúsenosť (šum pri priblížený a posunutí káblu).

Aj keď to nejako uhráme, je tu veľká šanca, že naša práca neuzrie svetlo sveta. Môžete písať maily, SMSky nič nepomôže.  Dôvodov môže byť niekoľko.

  • Nedostatočná kvalita. Takéto práce publikujeme na našom YouTube kanáli.
  • Inštitúcia nepublikuje video či už skrz absencie video obsasu (dôvod na hlbšiu spoluprácu) alebo v tom nevidí jednoducho zmysel.

To bolo dôvodom, prečo sme si do podmienok dali, že v prípade ak nebude prednáška publikovaná do dvoch týždňov od odovzdávky, publikujeme ju na svojom YouTube kanáli. Pôvodná podmienka bola, že na svojom YouTube kanály publikujeme len menej kvalitné práce.

Tvorba videa na akademickej pôde – záverečné posolstvo

Slovensko potrebuje rásť a nie sa zelenať. Lenže ako môže rásť, keď tí čo vyrástli sa nechcú deliť o svoje skúsenosti? Prečo stále O.Z. Videoškola aj keď získa obsah musí žobroniť o jeho publikovanie, aby pomohol ostatným?

Rady pomôžeme s prípravou a technickým zabezpečením akejkoľvek vzdelávacej akcie, len za možnosť publikovania obsahu zadarmo, aby tak slúžil iným. Stačí nás kontaktovať. Samozrejme nebránime sa darom a príspevkom na náš transparentný účet, aby naša technika v hodnote 6 000€ slúžila čo najdlhšie.

 

 

 

 

 

 

Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.